top of page
Anchor 7

 הרצאות וסדנאות

ד"ר ענתבי מעבירה הרצאות וסדנאות לקהל פתוח ולקהל מקצועי במגוון נושאים, להלן כמה מהם:
(ניתן לקבוע הרצאות בנושאים נוספים בהתאמה אישית)

 

 

הרצאות כלליות בתחום הטכנולוגיה

 

רובוטים, מל"טים, בינה מלאכותית, סייבר והעולם המשתנה סביבנו

רובוטיקה, בינה מלאכותית וטכנולוגיות מחשוב נוספות משנות תחומים רבים בחיינו ומשפיעות על היבטים ביטחוניים. מה הן ההשפעות על

הזירה הבינלאומית? על הביטחון הלאומי ועל חיינו כאזרחים במדינות מתקדמות?

​משדה הקרב לישיבת הדירקטוריון: מה יכול המגזר העסקי ללמוד ממהפכות טכנולוגיות בתחום הבטחוני?

הרצאה מעוררת מחשבה זו תתעמק במהפכות טכנולוגיות שהתרחשו והשפיעו על התחום הבטחוני בעולמנו. עם התמקדות בהתקדמות בטכנולוגיות כגון רובוטים, מל"טים וכמובן בינה מלאכותית, יעלו סיפורים של הצלחה וכישלון בהטמעה של טכנולוגיות שונות. בנוסף ההרצאה תציג לקהל גם את המתודולוגיה של חקר עתידים המאפשרת לארגונים לצפות שינויים ולהסתגל למגמות המתעוררות באופן שיאפשר הצלחה עסקית תוך שמירה על סטנדרטים למשל בתחום האחריות. ההרצאה תאיר את הפוטנציאל המהפכני של טכנולוגיות בנות זמננו תוך הדגשת החשיבות של תכנון אסטרטגי והערכת סיכונים לצמיחה בת קיימא בשאיפה ליתרון תחרות בנוף העסקי המתפתח במהירות הגדולה ביותר בהיסטוריה. במיוחד לחברות, מנהלים וארגונים עסקיים!

 

​מהפכת הרחפנים והמל"טים: משדה הקרב אל הרחוב וחזרה

כלי טייס בלתי מאוישים, מל"טים ורחפנים נמצאים בשימוש ביותר ויותר מקומות בעולמנו. כיצד ניתן לקדם שימוש בכלים אלו? אולי צריך להגביל אותם ומי נהנה יותר מן השימוש בהם המדינה או ארגוני הטרור?

 

 

הרצאות בנושאי בינה מלאכותית

 

להוביל את העתיד-באחריות,  או מה זה בכלל  Responsible AI ?

חשבתם פעם על כך שמחשב עלול למנוע מכם לקבל טיפול רפואי או הלוואה רק בגלל צבע עורכם, או צורת אפכם? או בית הספר היסודי אליו הלכתם? טעויות כאלו וקשות יותר עלולות לקרות בעידן של בינה מלאכותית, בגלל הטמעה לא אחראית של בינה מלאכותית, אבל ניתן וצריך למנוע את זה.
ההרצאה של ד"ר ענתבי, תוביל את הקהל בבטחה, להכרות עם מהפכת הבינה המלאכותית המתרחשת כרגע בעוצמה בעולמנו. לאחר הסברים לגבי הטכנולוגיה עצמה ויישומים שונים שלה בתחומים אזרחיים וביטחוניים שונים, ד"ר ענתבי תכיר לקהל את הנושא של בינה מלאכותית אחראית. בין המושגים שהקהל יזכה להכיר: "קופסה שחורה" "הטיה אלגוריתמית" ו"הטייה בדאטה" (בנתונים). יוסברו ההשלכות השונות של המושגים הללו כמו גם צעדים פשוטים שכל ארגון צריך לנקוט בתהליכי הטמעה של בינה מלאכותית, במטרה להשתמש באחריות בבינה מלאכותית ולהיות חלק מעולם שבו הטכנולוגיה עובדת עבורנו, אך מאפשרת לכבד את הערכים והיסודות הבסיסים של החברה אליה אנחנו שייכים.  – במיוחד לחברות וארגונים!

 

הכוח המהפכני של בינה מלאכותית : בשדה הקרב העתידי ומקומות אחרים

בינה מלאכותית וטכנולוגיות מתקדמות נוספות הקשורות אליה, הולכות ותופסות מקום גדול יותר ויותר בכל תחומי החיים, אליהם אנו חשופים באופן יומיומי. בנוסף לבינה המלאכותית ולמערכות הקשורות אליה כמו מל"טים, רחפנים ורובוטים יש השפעה ניכרת גם על התחום הביטחוני והמלחמתי. בינה מלאכותי נמצאת כבר כיום במערכות הגנה אוויריות כמו כיפת ברזל, מטוסים, טילים וטנקים. כל אלו עשויים לשנות בצורה משמעותית את העולם שאנו חיים בו גם במלחמה וגם בשלום. ההרצאה תציג לקהל את הטכנולוגיה בצורה פשוטה ובהירה, תבקש לאפשר לקהל להבין לעומק את הפוטנציאל המפכני שלה באמצעות סיפורים, דוגמאות ומספרים ובאמצעותם תאפשר לקהל ללמוד על מקרים מוצלחים יותר ופחות של הטעמת טכנולוגיות.

 

ישראל ומהפכת הבינה המלאכותית – 2023

ישראל נחשבת אחת המדינות המובילות בתחום הבינה המלאכותית העולמי. ההובלה באה לידי ביטוי גם בתחומים אזרחיים, בהם מובילות כמה חברות ישראליות וגם בתחומים בטחונים – שם מלבד הובלה בפיתוח ויצוא ישראל מובילה גם בשימוש מבצעי. הדבר נחשב מפתיע גם נוכח מידותיה הקטנות של ישראל וגם עקב העדר ניהול מרוכז של התחום לאורך שנים. מי שמפצה על אלו באופן מפתיע הוא ה"אקו-סיסטם" הישראלי. ההרצאה תציג את התחום כפי שהוא כיום בישראל באופן המעודכן ביותר לשנת 2023 על בסיס מחקר נרחב שנערך בנושא. ההרצאה תחשוף את הקהל לגורמים והמוסדות המשפיעים על הנושא בארץ ובחו"ל, את היישומים הבולטים והחברות הקיימים בישראל ותספר את סיפורו הייחודי של האוקסיסטם הישראלי שמייצר "קסם" שמדינות רבות בעולם מבקשות ללמוד ממנו.

 

 

בינה מלאכותית ורובוטים: ישמידו את האנושות או יצילו אותנו מעצמנו?

עם התרחבות השימוש בבינה מלאכותית בתחומי חיים שונים מתחיל להתרחב השיח בנוגע לחשש מן הטכנולוגיה. השאלות המטרידות עולות בין היתר בתחומים של מוסר ומשפט כמו למשל האם מוסרי לאפשר לרובוט להרוג אדם בשדה הקרב? האם התועלת בשימוש בהם עולה על הסיכונים? והאם באמת קיים סיכוי שרובוטים יעלו עלינו ביכולותיהם וישתלטו עלינו? ההרצאה תציג את טכנולוגיית הבינה המלאכותית וטכנולוגיות הקשורות אליה (כמו רובוטים ומל"טים) כפי שהן פועלות כיום וכפי שהן צפויות לפעול בעתיד ותאפשר לקהל התייחסות ביקורתית לגבי הסיכונים כמו גם ההזדמנויות הטמונים בטכנולוגיה.

 

 

מלחמה ושלום בעידן הבינה המלאכותית.

בינה מלאכותית וטכנולוגיות מתקדמות נוספות הקשורות אליה, הולכות ותופסות מקום גדול יותר ויותר בכל תחומי החיים. כבר היום לבינה המלאכותית יש השפעה על תחום התחבורה, הרפואה, הצרכנות, החינוך, העבודה ועוד רבים אחרים אליהם אנו חשופים באופן יומיומי. בנוסף לבינה המלאכותית ולמערכות הקשורות אליה כמו יש השפעה ניכרת גם על התחום הביטחוני והמלחמתי והיא נמצאת כבר כיום במערכות הגנה אוויריות כמו כיפת ברזל, מטוסים, טילים וטנקים. כל אלו עשויים לשנות בצורה משמעותית את העולם שאנו חיים בו.

ההרצאה תציג לקהל את טכנולוגיית הבינה המלאכותית בצורה פשוטה ובהירה. כיצד היא פועלת, במה היא תלויה, היכן היא נמצאת כבר כיום ואיך היא משפיעה על החיים של כל אחת ואחד מאיתנו בהווה, כמו גם תחזיות מדהימות בנוגע לעתיד.

כשכבר אי אפשר להאמין לשום דבר: על הדיפ-פייק והאיום על הביטחון האישי והלאומי

אחד מתחומי הבינה המלאכותית שחווים את ההתפתחות הגדולה ביותר בעת האחרונה הוא ה Generative AI בתוכו ניתן למצוא גם את היכולת לייצר "דיפ-פייק": תמונות, סרטונים או קבצי קול, תוצרי בינה מלאכותית, המסוגלים לגרום לנו בקלות לחשוב שמישהו עשה או אמר משהו שהוא מעולם לא עשה או אמר. לטכנולוגיה הזו יישומים נהדרים בתחום הקולנוע, החינוך ואפילו הרפואה אולם מצד שני הם יוצרים קושי הגדול להבחין בין אמת לשקר; ולכן לתופעה הזו של הדיפ-פייק יש גם פוטנציאל הרסני ויכולת משמעותית להשפיע על הביטחון האישי והלאומי. במסגרת ההרצאה נכיר את הטכנולוגיה, נלמד על מקרים שונים בעולם שבהם נעשה בה שימוש בהצלחה וכן נזהה איומים כמו גם דרכים להתמודד איתם.

 

הרצאות בנושא טכנולוגיה וביטחון

 

שדה הקרב העתידי

כיצד יראה שדה הקרב העתידי? האם הוא דומה יותר ויותר למשחק מחשב? איך משפיעה טכנולוגיה צבאית מתקדמת על הזירה הבינלאומית? והאם היא עתידה לשנות מאזני כוחות בעולמנו? ההרצאה תציג טכנולוגיות שונות, את השימוש בהן כיום ובעתיד ואת ההשלכות הנובעות משימוש זה.

רובוטים מל"טים ובינה מלאכותית בשדה הקרב: הייתכן עתיד של שדות קרב ריקים מבני אדם?

הרובוטיקה והבינה המלאכותית הולכות וכובשות תחומי חיים רבים, כאשר אחד התחומים המובילים הוא הלוחמה בשדה הקרב. היכן פועלים רובוטים כיום? באילו משימות? היכן משתלבת בינה מלאכותית והאם אנחנו עתידים לראות שדות קרב ריקים מבני אדם או מלחמה בשלט רחוק?

 

חרבות, אקדחים, טילים ורובוטים: טכנולוגיה ומלחמות אתמול, היום ומחר

לטכנולוגיה הייתה מאז ומעולם השפעה משמעותית ביותר על מלחמות ושדות הקרב. ההרצאה תדון בטכנולוגיות עבר והשפעתן על האנושות, מהפכות שהתרחשו, הבטחות שהתפוגגו, מבצעים עכשוויים וטכנולוגיות חדשניות שהודגמו בהם, ומגמות ששווה לעקוב אחריהם בעתיד הקרוב והרחוק.

אפקט בומרנג - טרור, מדינה וטכנולוגיה

מי מרוויח יותר מטכנולוגיה? ארגוני טרור או מדינות? בעידן בו טכנולוגיות שונות הופכות להיות זולות, זמינות וקלות לתפעול, נשאלת השאלה: האם המדינות, שהשקיעו בהן, נוטות יותר ליהנות מהיתרונות שלהן, או שמא דווקא אלו פושעים וארגוני טרור שקונים אותם מהמדף ומשתמשים בהם לצרכים שלהם.במהלך ההרצאה, "אפקט הבומרנג" יוצג על ידי ניתוח המקרה המבחן של הרחפנים, כמו גם הטכנולוגיות הבאות שעלולות להפוך ל"בומרנג". נתהה יחד כיצד מדינות שונות צריכות ויכולות להתמודד טוב יותר עם התופעה ואולי אפילו למנוע אותה.

 

סדנאות

תפוס את הבומרנג – הערכות להתמודדות עם שינויים טכנולוגיים

סדנה חווית ופותחת ראש המעניקה למשתתפים בין אם בארגונים ובין אם בחברות, כלים יישומים להתמודדות עם סוגיות של חדשנות טכנולוגית. בעידן בו הטמעה מוצלחת ואחראיות של טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית יכולה להוביל להצלחה או כישלון, הסדנה שואפת לחשוף את המשתתפים למשמעות העמוקה של תופעות דוגמת "החדשנות המשבשת" ולאפשר להם להשתמש בכלים פשוטים מתחום "לימודי העתידים" על מנת להגדיר אסטרטגיה ודרכי פעולה.
במסגרת הסדנה מתמודדים המשתתפים עם התופעה של "אפקט הבומרנג" בתחום הטכנולוגיות הביטחוניות,  ומתנסים בחיזוי טכנולוגי ובזיהוי האיומים וההזדמנויות, תוך הצטיידות ביכולות לעשות זאת בתחומים אחרים.

הסדנה מעניקה למשתתפים ידע בתחומים הבאים:

• חדשנות משבשת והשפעת השינויים הטכנולוגיים המהירים על תחומי חיים שונים

• תחזית טכנולוגית וקביעת מדיניות

• ניהול סיכונים ותגובה אליהם

הסדנה כוללת הרצאת פתיחה של ד"ר ענתבי והעברת הסימולציה והניתוח שלה על ידה ביחד עם המשתתפים ונחשבת לחוויה מעניינת, מלמדת ומגבשת. מעולה למנהלים ולפיתוח צוותים.

 

חיזוי טכנולוגי וגיבוש מדיניות

מטרת הסדנה היא לאפשר למשתתפים להכיר סוגים שונים של תהליכי חיזוי עתידים וגיבוש מדיניות בהתבסס על הממצאים. המשתתפים יחשפו למתודולוגיות שונות של חיזוי עתידים ויתנסו בתהליכי בניית מחקר המאפשר לגבש תחזית ולאורה לגבש מדיניות התואמת את צרכי הארגון.

הרצאות כללית בתחום הטכנולוגיה
הרצאות בנושא בינה מלאכותית
הרצאות בנושא טכנולוגיה וביטחון
סדנאות
bottom of page